Вітаємо студентів і курсантів з початком нового 2023/2024 навчального року!

Колектив кафедри продовжує плідно працювати в сфері питань медико-соціальної експертизи для українських лікарів. У 2023 році видані нові навчально-методичний посібники "Організація експертизи тимчасової та стійкої непрацездатності в закладах охорони здоров'я України" та "Довідник сімейного лікаря з питань направлення на медико-соціальну експертизу при провідних інвалідизуючих захворюваннях".

В посібнику "Організація експертизи тимчасової та стійкої непрацездатності в закладах охорони здоров'я України" з позиції сучасних законодавчих актів та інструктивно-методичних положень з експертних питань висвітлені обов'язки лікарів закладів охорони здоров'я при вирішенні питань тимчасової і стійкої непрацездатності громадян України. Наведено регламентуючи документи та методичні засади щодо організації ЗОЗ лікарських консультативних комісій. Наведено зразки оформлення документації.

Особливу увагу приділено новітнім інформативним документам щодо видачи листів непрацездатності та визначення інвалідності в умовах розповсюдження епідемії COVID -19 та в умовах воєнного стану. Особливо корисним є наведенні роз'яснювальні листи МОЗ України та Фонду соціального страхування з актуальних та спірних питань експертизи стійкої та тимчасової непрацездатності. 

Посібник "Довідник сімейного лікаря з питань направлення на медико-соціальну експертизу при провідних інвалідизуючих захворюваннях" створений для встановлення єдиних вимог, щодо обсягу додаткових методів дослідження при направленні хворих та осіб з інвалідністю для встановлення групи інвалідності при провідних інвалідизуючих захворюваннях.

Рекомендації, що наведено у посібнику будуть корисними для лікарів ЗОЗ України незалежно від форм власності та для фахівців комісій МС У при вирішенні питань визначення ознак інвалідності громадян України.

Довідник рекомендовано для використання в навчальному процесі на факультетах післядипломної освіти в підготовці сімейних лікарів, терапевтів, хірургів та лікарів інших спеціальностей.

Використання даних, викладених в посібнику дозволить підвищити якість та ефективність медичного, експертного та реабілітаційного обслуговування громадян України.

Кафедра медико-соціальної експертизи і реабілітації Дніпровського державного медичного університету щиро вітає ювіляра

Борисову Інну Станіславівну з 55-ти річчям!

Інна Борисова почала свій шлях в медицині з посади санітарки у Центральній районній лікарні Дніпропетровського району. У 1986 році поступила і відзнакою закінчила у 1992 році Дніпровський медичній інститут. З 1993 по 2000 рік працювала терапевтом 6 міської клінічної лікарні м. Дніпро. З 2000 року почала кар'єру викладача і науковця на кафедри пропедевтики внутрішньої медицини, де виросла до доцента, захистивши у 2007 році кандидатську дисертацію «Функціональний стан систем дихання і кровообігу та фізична роботоздатність хворих на хронічне обструктивне захворювання легень». З 2010 року працює на кафедрі медико-соціальної експертизи і реабілітації. У 2019 р. – успішний захист докторської дисертації під керівництвом академіка НАМН України, професора Тетяни Перцевої - «Особливості етіології і клініки, фактори прогнозу та оптимізація лікування пневмоній, асоційованих з порушеннями імунітету на фоні онкогематологічної патології», у 2020 р – здобуття звання професора.

Інна Борисова лікар-терапевт, має вищу лікарську категорію. Автор більш ніж 100 наукових праць та 11 Патентів України. За роки керівництва кафедрою МСЕ і реабілітації ФПО з 2020 року було підготовлено 6 нових посібників для лікарів закладів охорони здоров'я та медико-соціальних експертних комісій, зокрема: «МСЕ провідних інвалідизуючих захворювань психіки»; «МСЕ при захворюваннях крові та порушеннях гемостазу», «Медико-соціальна реабілітація хворих і осіб з інвалідністю», а також посібники для студентів «МСЕ в питаннях і відповідях», «Робочий зошит з МСЕ», в тому числі і підготовлений електронний посібник для іноземних студентів на англійській мові.

Науково-практичний напрямок кафедри під керівництвом професора Борисової – актуальні розробки сучасної медицини: у 2020 році розроблені нові тренінги для лікарів ЗОЗ і МСЕК: «МКФ в медико-соціальній експертизі» та «Можливості використання МКФ в реабілітації»; у 2022 році –  цикл ТУ та фахова школа «МСЕ в умовах воєнного стану.»

Сьогодні науково-практичний інтерес професора Борисової – це напрям реформування системи медико-соціальної експертизі в Україні та розробка сучасних критеріїв інвалідності а основі Міжнародної класифікації функціонування, порушень життєдіяльності та здоров'я.

Співробітники кафедри та численні друзі бажають багато радісних днів попореду, які будуть сповнені любов'ю та позитивом! 

Нехай цей ювілей подарує натхнення щодо нових звершень!

Щасливого, успішного життя у мирній, незалежній Україні!



Колектив кафедри МСЕ і реабілітації ФПО ДДМУ


Кафедра медико-соціальної експертизи і реабілітації ФПО Дніпровського державного медичного університету щиро вітає з 70-річчям доцента кафедри Березовського Віталія Миколайовича!

Віталій Миколайович працює на кафедрі з 2003 року - доцент, кандидат медичних наук, лікар – терапевт, має вищу лікарську категорію. У 1991 році виконав кандидатську дисертацію «Оцінка функціонального стану серця та легеневого кровообігу у хворих після мітральної комісуротомії», з успіхом продовжуючи науковий напрямок терапевтичної школи відомого науковця - професора Дзяка Георгія Вікторовича.

Сьогодні активно працює відповідальним за навчальний процес на кафедрі.

Березовський В.М. є автором понад 80 наукових праць, 1 наукового винаходу, в арсеналі науковця має 14 раціоналізаторських пропозицій. Консультант реабілітаційного відділення УкрДержНДІ МСПІ.

Зичимо Віталію Миколайовичу здоров’я, творчого натхнення, здійснення професійних планів та особистих бажань!

Бажаємо відчувати себе щасливою людиною того самого віку, в якому можна дітям, онукам та молодим колегам надати цінну пораду; можна не боятися зробити помилку; ц віці коли є чим пишатися і про кого згадувати та коли точно знаєш, що потрібно радіти кожному новому дню!

Бажаємо здоров'я і достатку!

Нехай не підводить здоров'я, близькі та друзі будуть надійною опорою. Будьте активні, молоді серцем і душею, дорогий ювіляр!

Процвітання, успіхів та нових перемог!

Колектив кафедри МСЕ і реабілітації ФПО ДДМУ


Учасниками наради стали: Тетяна Ломакіна – Радник-уповноважений президента України з питань безбар'єрності; Ірина Микитчак – заступник Міністра охорони здоров’я України; Віталій Музиченко - Заступник Міністра соціальної політики; Андрій Гаврилюк – Генеральний директор Директорату якості життя; Рената Перепелична – Керівник експертної групи з питань медико-соціальної експертизи Директорату якості життя; Володимир Маруніч – головний лікар Центральної МСЕК МОЗ України та головні лікарі обласних, Київського міського центрів (бюро) медико-соціальної експертизи, наукові співробітники НДЙ МСПІ, НДІ РОІ та кафедри МСЕ і реабілітації Дніпровського державного медичного університету (ДДМУ) професор Інна Станіславівна Борисова.

Фахівці медико-соціальної експертизи як спеціалісти, які займаються питаннями соціального захисту найнезахищеніших верств населення держави – особами з інвалідністю, учасниками бойових дій, людьми, що мали травми на виробництві, дітьми з інвалідністю – зібралися, щоб намітити кроки покращення надання їм реабілітаційних послуг та оптимізувати шляхи визначення статусу «людина з інвалідністю».

У вступному слові Тетяна Ломакіна (Радник-уповноважений президента України з питань безбар'єрності) наголосила на важливості питань безбар'єрності для осіб з інвалідністю. Створення такого органу ініціювала перша леді Олена Зеленська на черговому засіданні Міжвідомчої робочої групи з розроблення проекту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Було підкреслено, що метою створення Ради безбар’єрності – організація моніторингу та контролю стану виконання Нацстратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, реалізація розроблених на рівні облдержадміністрацій програм зі створення безбар’єрного простору, а також міжсекторальна взаємодія для покращення якості життя осіб з інвалідністю.

З доповіддю «Служба МСЕ: трансформації яких потребує час. Очікування і ризики.» виступила заступниця директора ДУ «Український державний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» к.м.н. Олена Мороз. В доповіді було розкрито світовий досвід щодо комісійного проведення визнання особи «людиною з інвалідністю».

Дорожну карту реформуванню медико-соціальної експертизи у вигляді презентації було представлено групою авторів: Іриною Микитчак, Ренатою Перепеличною та завідувачкою кафедри МСЕ і реабілітації ДДМУ професором Інною Борисовою.

В доповіді було поставлено наголоси на недоліки сьогоднішньої системи МСЕ та обґрунтовано необхідність сучасних реформ і перетворень. Визначено, що у зв’язку з реформою система МСЕ повинна стати пацієнтоорієнтовною, прозорою, компетентною, зрозумілою, доступною, орієнтованою на світовий досвід (міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я) та спиратися на та досягнення науки і доказової медицини. Завданнями для даної реформи обрано: 1. Раннє включення в реабілітацію осіб з порушеннями функціонування на основі мультидисциплінарного підходу; 2. Створення автоматизованої системи об’єктивного визначення об’єму порушення функціонування людини встановлення необхідності реабілітації та статусу «людина з інвалідністю»; та 3. Перехід з «пострадянських» критеріїв інвалідності на категорії Міжнародної класифікації функціонування (МКФ). Все це можливо за умов створення дієвої Національної служби експертизи здоров'я України (НСЕЗ).

Приорітетним напрямом реформування системи МСЕ обрано – розробку нових зрозумілих критеріїв визначення наявних у пацієнта порушень життєдіяльності-ознак інвалідності на основі Міжнародну класифікацію функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я (International Classification of Functioning, Disability and Health - ІCF) (МКФ), яку у 2001 році на 54-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я було одноголосно схвалено, і яка повинна стати основою для опису та вимірювання здоров'я та інвалідності в Україні.

За даними ВООЗ МКФ може використовується у клінічних умовах: для оцінки функціонального стану організму, при постановці завдань, плануванні та моніторингу лікування, для виміру результатів лікування. У питаннях соціальної політики держав МКФ може використовуватись при описанні критеріїв груп інвалідності (I, II, III); у формуванні політики викорінення дискримінації інвалідів та визначення загальної політики щодо непрацездатних груп населення. Бо інтегрована біопсихосоціальна модель функціонування та обмеження життєдіяльності – як основа МКФ враховує при експертизі здоров’я не тільки медичну складову – діагноз (в МКФ це структури і функції), та робить акцент на участі і активності пацієнта в соціумі: на його професійній здатності, здатності до пересування, здатності до самообслуговування, здатності до комунікації та можливості навчання. Дана модель також враховує і особисністі фактори особи, і, що дуже важливо, контекстні фактори – архітектурні споруди - саме ті бар’єри на шляху соціалізації осіб з інвалідності, які тепер ми будемо враховувати при проведенні експертизи здоров’я.

В доповіді були представлені етапи визначення порушень функціонування. В першу чергу – це можливість громадянину самостійно звертатися в орган, який буде проводити його експертизу здоров’я, але при збереженні цієї можливості і для сімейного лікаря, і для військкоматів та Фондів соціального страхування.

Для створення умов прозорості і відкритості оновленої служби запропоновано залучення пацієнта в процес експертизи його здоров’я. Це буде зроблено шляхом заповнення особою певних анкет, що запропоновані сьогодні ВООЗ і уже використовуються більше ніж у 95 країнах світу. Це: Стислий опитувальник з функціональної здатності Вашингтонської групи; опитувальник ВООЗ «ICF Checklist» та Шкала оцінки інвалідності ВООЗ 2.0.

Планується наукова розробка чітких і зрозумілих критеріїв «людина з інвалідністю» на основі категорій МКФ.

Електронний модуль порушення функціонування (ЕМПФ) як додаток до медичної програми E-Нelsi і буде заповнюватися сімейним (лікуючим) лікарем пацієнта, навіть без його присутності, за умови, якщо пацієнт активно лікується. ЕМПФ буде передаватися в службу експертизи здоров’я, де мультидисциплінарна команда з досвідчених спеціалістів – лікарів та представників громадських організацій – проведуть кваліфіковану експертизу.

Особливу увагу буде приділено підвищеню кваліфікації лікарів, які працюють в системі МСЕ, їх навчанню роботі з Міжнародною класифікацією фунеціонування та порушень життєдіяльності.

Таким чином, служба МСЕ прямує шляхом реформ і докорінні зміни на основі на світового досвіду, досягнень сучасної науки і доказової медицини (використання МКФ) зробить систему пацієнтоорієнтовною, прозорою, компетентною, зрозумілою і доступною для незахищеніших верств населення України – осіб з інвалідністю, учасників бойових дій, дітей з інвалідністю.

м. Хмельницький, жовтень 2021 рік.