Кафедра медико-соціальної експертизи і реабілітації ФПО ДЗ «ДМА» щиро вітає професора Науменко Леоніда Юрійовича з
70 річним ювілеєм!

Зичимо здоров’я, творчого натхнення, здійснення професійних планів та особистих бажань!

Учений-лікар. Ортопед-травматолог, організатор вищої медичної школи, доктор медичних наук, професор.

Народився 20 листопада 1950 року у м. Охтирка Сумської області. Після закінчення медичного училища з відзнакою працював фельдшером швидкої допомоги Охтирської районної лікарні Сумської області. У 1978 р. закінчив з відзнакою лікувальний факультет Дніпропетровського медичного інституту (нині Державний заклад «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України») і залишається асистентом на кафедрі травматології та ортопедії. У 1987 р. захистив кандидатську дисертацію “Переломи трубчатих кісток кисті та раціональні методи їх лікування, у 1997 р. – докторську “Реконструктивно-відновне лікування травматичних дефектів кисті”. Вчене звання професора отримав у 2000 році. З 1988 р. працював доцентом, потім професором кафедри ортопедії та травматології Дніпропетровського медичного інституту. У період з 2000 до 2015 року р. завідував кафедрою медико-соціальної експертизи. Довгий час працював проректором з науково-педагогічної роботи Державного закладу «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України», приділяючи більшу частину свого часу іноземним студентам.

Як лікар-травматолог-ортопед вищої кваліфікації, Леонід Юрійович здійснює значну лікувально-консультативну допомогу хворим та організаційно-методичну роботу в лікувальних закладах м. Дніпра. В різні часи це – міські клінічні лікарні № 2, 6, 16 та травматологічне відділення УкрДерж НДІ МСПІ. Лікувально-консультативна допомога надавалась і також хворим, що закріплені за Міжобласним центром хірургії кисті, який обслуговує Дніпропетровську, Кіровоградську, Запорізьку, Миколаївську, Херсонську області. Особиста професійна майстерність лікаря проявляється у профілактиці та лікуванні хворих із пошкодженнями кисті та їх наслідками, реконструктивно-відновними втручаннями при дефектах тканини опірно-рухового апарату. Вперше у 1989 році у Дніпропетровській області він здійснив реплантацію верхньої кінцівки, у 1998 році впровадив острівцеву пластику на судинній ніжці (1998), ряд косметичних операцій на кисті, 1994 рік – розробив єдині в Україні методики формування променів кисті, у 1995 році став ініціатором впровадження системної ензимотерапії у практику травматології і ортопеді. Проведення реконструктивно-відновлювальних операцій при дефектах тканин опірно-рухового апарату у хворих регіону дає значний медико-соціальний ефект. Протягом 4 років (1993-1997 рр.) Леонід Юрійович завідував відділенням хірургії кисті.

Леонід Юрійович є автором 501 наукової праці, серед яких 8 монографій, 42 посібників та підручників, 46 патенти та авторські свідоцтва. Учасник ВДНГ СРСР та УРСР. Нагороджений дипломом та медалями ВДНГ УРСР. Лауреат Державної премії УРСР з науки і техніки. Під його керівництвом успішно захищені 13 кандидатських і 2 докторських дисертації, наразі виконуються 3 кандидатських і 1 докторська дисертація.

Професор Л.Ю. Науменко постійно займається громадською діяльністю: був головою профкому інституту, обкому профспілки медпрацівників, член правління обласної асоціації травматологів-ортопедів Дніпропетровської області, правління Української асоціації хірургів кисті, голова Державної комісії з атестації лікарів-інтернів з травматології та ортопедії, обирався депутатом Жовтневої районної Ради народних депутатів Дніпропетровська двох скликань, з 1998 року є головою постійної комісії з охорони здоров’я, соціального захисту населення, охорони навколишнього середовища та екології.

Професор Л.Ю. Науменко є лауреатом Державної премії у галузі науки і техніки (1991 рік), у 2002 році отримав почесне звання Заслужений лікар України.

В день свого ювілею Леонід Юрійович продовжує активно працювати. Сьогодні в своїй лікарській діяльності він запроваджує і як науковець розробляє нові технології реконструктивно-відновних втручань при травмах верхньої кінцівки та їх наслідках, зокрема методики мікрохірургічної реплантації сегментів кінцівки. Його нові наукові розробки набувають особливого звучання в роботах учнів. У 2010-2020 роках – захищені 5 дисертацій на здобуття звання кандидата медичних наук, у 2020 році запланована для виконання докторська дисертація Маметьва А.О. На кафедрі під керівництвом проф. Науменка Л.Ю. продовжують розроблятися нові підходи щодо медико-соціальної експертизи хворих хірургічного та травматологічного профілю. За період 2016-2020 роки вийшли нові посібники та методичні рекомендації щодо медико-соціальна експертизи та реабілітації хворих і осіб з інвалідністю з наслідками травм і захворювань опорно-рухового апарату. Зокрема: «Основи МСЕ і реабілітації», «Експертиза тимчасової та стійкої непрацездатності При нещасних випадках на виробництві та професійних захворюваннях», «Медико-соціальна експертиза при основних інвалідизуючих захворюваннях нервової системи», «Медико-соціальна експертиза при гемобластозах, порушеннях гемостазу та інших захворюваннях крові» та ін.


Шановний, Леоніде Юрійовичу! Ваше сьогоднішнє свято - дата примітна: Ви багато чого досягнули. Підтвердженням цього є чисельні нагороди, друковані видання та щирі подяки від хворих та осіб з інвалідністю, обласних центрів медико-соціальної експертизи та громадських організацій. Але Вашим найдорожчим надбанням є ваш професіоналізм, небайдужість та творча думка.

Сьогодні у Вас багато задумів і надій. Ми щиро бажаємо, щоб всі вони здійснилися.

Процвітання, успіхів та нових перемог!


Колектив кафедри МСЕ і реабілітації ФПО ДЗ «ДМА»